Bakan

AGİT’te Türkiye ve Yunanistan’dan ortak aday

Türkiye-Yunanistan arasındaki normalleşme süreci devam ediyor. Bu kez iki ülke, Türkiye’nin eski BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu’nu AGİT Genel Sekreterliği’ne Yunan diplomat Telalian’ı ise AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin direktörlüğüne aday gösterdi.

DIŞİŞLERİ BAKANLARINDAN MEKTUP

İki ülke Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda (AGİT) bir ilke imza attılar. Yunan medyasına göre, AGİT’in Avusturya’nın başkenti Viyana’daki merkezine Dışişleri Bakanları Hakan Fidan ile Yorgo Yerapetritis’in imzalarının bulunduğu bir mektup ulaştı. AGİT yetkilileri Türk ve Yunan dışişleri bakanlarının imzalarının bulunduğu ortak mektubu görünce hayli şaşırdılar.

MEKTUP NE DİYOR

Yunan medyası, adaylıklar için tanınan sürenin bitmesine sadece birkaç gün kala mayıs sonu gönderilen mektupta AGİT’teki son derece önemli iki görev için Türkiye ile Yunanistan’ın ortak adayları desteklediklerinin yazıldığı belirtildi.

Mektupta iki ülke eski bakan yardımcısı ve 4 Şubat 2023’e kadar Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nu AGİT Genel Sekreterliği’ne, eski Yunan Dışişleri Bakanlığı Hukuk Dairesi direktörü Mania Telalian’ı ise AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR) direktörlüğüne aday gösterdi. Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nun dışında 57 üyeli AGİT’in genel sekreterliği için 5 diğer aday daha bulunuyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu