Haber

Avrasya Tüneli’nde yeni rekor

ANKARA (İGFA) –Türkiye’nin en büyük mega projelerinden biri olan ve yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen Avrasya Tüneli’nde geçiş sayıları her geçen gün artıyor ve yeni rekorlar kırılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Avrasya Tüneli’nde 86 bin 576 adetlik araç rekorunun 10 Kasım’da kırıldığını, en son 26 Ekim’de görülen 86 bin 359 adetlik rekorun kırıldığını açıkladı. Uraloğlu, “Ekim ayında aylık Ortalama 77 bin 760 adet araç arızalandı.” “Ekim ayında trafik sayısına ulaşıldı ve bugüne kadar en fazla trafiğin olduğu ay oldu. Böylece ekim ayında trafik garanti edilen trafik sayısının yüzde 10’unun üzerinde gerçekleşti.”

119 MİLYON 434 BİN 869 GEÇİŞ YAPILDI

Bakan Uraloğlu, Avrasya Tüneli’nde işletmeye açıldığı ilk günden bu yana toplam 119 milyon 434 bin 869 geçiş yapıldığını açıkladı. Uraloğlu, 1 Mayıs 2022 itibarıyla motosiklet kullanımına izin verilen tünelden toplam 848 bin 313 bin motosikletin geçtiğini de kaydetti.

Bakan Uraloğlu, Avrasya Tüneli’nin zaman, yakıt, kaza maliyeti tasarrufu ve emisyon azaltımı sonucunda yıllık ortalama 200 milyon dolar ekonomik katkı sağladığını belirtti. Uraloğlu, Avrasya Tüneli ile ilgili şunları kaydetti:

İstanbul, yüksek teknolojisi, ileri mühendislik bütünsel projesi ve kıtaları birbirine bağlayan güzergahıyla, Boğaz geçişinde ‘Hızlı’, ‘Ekonomik’, ‘Güvenli’, ‘Konforlu’ ve ‘Çevre Dostu’ bir ulaşım alternatifi olarak hizmet veriyor. Avrasya Tüneli, üretimindeki pek çok ilk ve başarılı uygulamalarıyla dünya çapındaki sektör paydaşları tarafından her zaman ilgiyle takip edilen örnek bir proje olmuştur. Alanının en saygın kuruluşlarının çeşitli kriterleri dikkatle incelemesi sonucunda proje, beş uluslararası inşaat ödülüne layık görüldü; “Ülkemizin toplam 14 ödüle layık görülen dev eserlerinden biridir.”

habermutki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu