Ekonomi

Bitcoin, son zirvesi sonrası sert düzeltme gördü: Düşüş devam eder mi?

Investing.com – Bitcoin, dün sabah saatlerinde zirve fiyatını 73.777 dolara taşıdı. Gün içinde satıcı ağırlıklı hareket eden Bitcoin, gün sonuna doğru toparlanma çabasına girse de yeni gün açılışında bir satış dalgasına daha maruz kaldı ve 66.700 dolar bandına kadar geriledi.

Son duruma göre Bitcoin, zirve seviyesinden 24 saat içinde %10’a yakın düştükten sonra son saat itibarıyla bir miktar toparlandı 68.000 dolar seviyelerinde alıcı bulmaya başladı. Bitcoin, bu hafta başında da rekor fiyatını yeniledikten sonra sert satışlarla karşılamıştı. Ancak Salı günü gerçekleşen satışlar, hızlı şekilde karşılaşırken bu sefer düşüş ivmesi 24 saatlik zaman dilimine yayıldı. Bu da yatırımcılar arasında düzeltmenin derinleşebileceğine yönelik endişelere neden oldu.

Bazı yorumcular düşüşün devam edebileceğine dair görüş bildirirken Bitcoin trendi için iyimser kalanlar bu tür hareketlerin kısıtlı düzeltmeler olduğunu ve Bitcoin’in 100 bin dolar bölgesine doğru ivmesini güçlendireceğini iddia ediyor. Son düşüşe gerekçe olarak gösterilen faktörlerden biri ise ABD Şubat TÜFE’sinin ardından ÜFE’nin de beklentilerin üzerinde gelmesi oldu. Ülkede enflasyona yönelik endişelerin artması risk iştahının bir miktar azalmasını sağlarken dolar endeksinin de dün yönünü hızla yukarı çevirdiği görüldü.

Bitcoin düzeltmesi vadeli işlemleri olumsuz etkiledi

Bu tür ani fiyat hareketleri, kripto vadeli işlem yatırımcılarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dün gün boyu devam eden düşüş eğilimi ve toparlanma çabaları esnasında Coinglass verilerine göre 576 milyon dolarlık vadeli işlem pozisyonu tasfiye oldu. Bu işlemlerin 448 milyon doları ise yükseliş beklentisi içinde olan yatırımcılara aitti.

Bitcoin, hafta boyunca her gün yeni zirveler belirlese de her zirve bölgesinde kısa vadeli yatırımcıların kâr satışlarını hızlandırdığı gözlendi. Bu hafta kâr satışları, beklenti üstü gelen enflasyona yönelik endişelerle birleşince daha sert gerçekleşti.

Ethereum, son satış dalgasında %5 bandında düşerken 3.750 dolara kadar geriledi. İlk 10 kripto para birimi arasında Solana, genel satış dalgasından etkilenmezken dünden bu yana %5 daha yükselerek 176 dolara yükseldi. DOGE ise ilk 10’da en çok değer kaybeden kripto para olarak %10 düşerken 0,167 dolara kadar geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu