Haber

Güler Sabancı Hatay’da Birinci Ders Zilinde Öğrencilerle Birlikteydi

Depremin yaralarını sarmak için ilk günden bu yana yoğun bir şekilde çalışan Sabancı Vakfı, “3 Okul” projesi kapsamında bölgedeki 3 okulun inşaatını 2023 yılının ilk yarısında tamamlayarak eğitime hazır hale getirdi. Hatay’a 3 Ayda” sözü. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk ders zilinde sınıfları dolduran öğrenci ve öğretmenlerin heyecanını paylaştı.

 

Sabancı VakfıDepremden en çok zarar gören iller arasında öğrenci nüfusunun en fazla olduğu Hatay, ‘Hatay’da 3 Ayda 3 Okul’Projesi kapsamında sözünü tuttu.  Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunmaktadır. Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiVakıf, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 21 Haziran’da eğitime ve Hatay’a kazandırdı. Sabancı Lassa OrtaokuluVe Sabancı Arsuz OrtaokuluÜniversitenin inşaatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılına hazır hale getirdi.

 

11 Eylül Pazartesi günü ilk ders zili çaldığında her üç okulun da sınıfları öğrencilerle doldu. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı  Güler Sabancıbu özel günde Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiÖğrenci ve öğretmenlerin yanında yer aldı.

 

Güler Sabancı: “İlk ders zili çaldığında öğrencilerle ve öğretmenlerle birlikte olmak istedim”

 

İlk kez bu sıralarda oturan öğrencilerle bir arada olmak ve bu günü onlarla paylaşmak için bu günü aylar önce takvimlerine kaydettiklerini ifade eden Dr. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı  Güler Sabancı “6 Şubat’ta yaşanan büyük depremin hemen ardından bölgenin en önemli akut ihtiyacını oluşturan barınma ve hijyen konularında hızla harekete geçerek depremden etkilenen vatandaşlarımız için kaynaklarımızı seferber ettik. İlk şok geçtikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda en büyük ihtiyaçlardan birinin okul olduğunu gördük. Vakfımızın 50 yıla yakın geçmişinde eğitim her zaman en değerli yapı taşlarından biri olmuştur. Bu hassasiyetimizden dolayı hızla çalışmalara başladık ve ‘Hatay’a 3 ayda 3 okul’ diyerek depremden etkilenen iller arasında öğrenci nüfusunun en yoğun olduğu Hatay’a doğru yola çıktık. Yaşadığımız felaketin üzerinden 7 ay geçti, Hatay’a kazandırdığımız okullardan biri olan Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eğitime başladığı gün burada birinci sınıf zilinde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. İlk kez bu sıralarda oturan öğrencilerle bir arada olmak ve bu günü onlarla paylaşmak için bu günü aylar önce takvimlerimize kaydetmiştik. Çünkü bizim anlayışımıza göre okul yapmak sadece bina yapmaktan ibaret değildir. İşimizde her zaman pazar payından ziyade gönül payı için çalışıyoruz.

  

Bu nedenle tüm çalışmalarımızda olduğu gibi, işlettiğimiz okulların olanaklarını geliştirmek ve eğitim kalitesinin yüksek olmasını sağlamak amacıyla okullarımızla her zaman sıcak ilişkiler sürdürüyoruz. Ritüel eylemdir, kişinin sözüne bakmayız, yapılana bakarız. O yüzden birinci ders zili çaldığında burada olmak hem benim hem de meslektaşlarım için çok değerli.” söz konusu.

 

“Cumhuriyetimizin 100. yılında görevimiz henüz bitmedi”

 

Deprem bölgesinde en önemli konuların çocukların, gençlerin ve öğretmenlerin okul ortamında buluşması ve eğitime kaldığı yerden devam etmesi olduğunu vurguladı. Güler Sabancı , “Deprem bölgesinde en önemli konulardan biri çocukların, gençlerin ve öğretmenlerin okul ortamında buluşması ve eğitimin kaldığı yerden devam etmesiydi. Eğitim varsa gelecek vardır, medeniyet vardır, uyum vardır dedik. Brisa, Enerjisa gibi Sabancı Topluluğu şirketlerimiz ve yabancı ortaklarımızın işbirliğiyle hemen harekete geçtik. Özellikle yabancı ortaklarımızın desteğe ne kadar çabuk koştuğu beni çok etkiledi, bunu asla unutmayacağım. İlk etapta en fazla öğrenci nüfusuna sahip olan Hatay’a 3 okulu 3 ayda kazandırmak için çalışmalara başladık ve okullarımızı rekor sürede tamamladık. Neyse ki beklediğimiz büyük gün geldi ve öğrenciler okul koridorlarını ve sınıfları doldurdu. Bu özel günde öğrencilerin ve öğretmenlerin heyecanını paylaşmak için buradayım. Bugün öğrencilerin gözlerindeki ışığı ve umudu görmekten güç aldım. Bölgedeki çocuk ve gençlerin ülkenin her yerinde öğrencilerin yararlanabileceği fırsatlara ulaşabilmesi önemli bir sorundur. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu konudaki misyonumuz henüz bitmedi. Bu anlamda Hatay’ın Hassa ilçesinde bir okul daha açacağız. Tüm Sabancı Topluluğu şirketleri ve Vakfımızın ortaklaşa yürüttüğü, gönüllülüğü temel alan ve her yıl büyüyen Cumhuriyet Seferberliği kapsamında Ekim ayında Hatay’a getireceğimiz yenilikler de olacak. “Eğitimin kesintisiz devam etmesi ve kalitesinin artması için bugün olduğu gibi tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” Sanki konuşuyordu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

akyurt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu