Ekonomi

‘İngiliz hükümeti süpermarketlerden temel gıda maddelerinin fiyatlarını sınırlamalarını isteyecek’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’ye yakın olan Telegraph gazetesi, Rishi Sunak’ın başbakanlığındaki hükümetinSüpermarketlerden temel gıda maddelerinin fiyatlarını sınırlamalarını isteyeceğini yazdı.

Temel ihtiyaçların maliyeti çift haneli rakamlarda artmaya devam ederken, devletin perakendecileri ‘mümkün olan en düşük tavan fiyat’Ekmek, süt ve süt ürünleri gibi temel gıda maddelerinin fiyatlarını sınırlandıracak bir plan üzerinde çalıştığı belirtildi.

https://twitter.com/Telegraph/status/1662556660714336256

Fransa’da olduğu gibi

habere göre Başbakan Rishi Sunak’ın Fransa’daki ofisibüyük perakendecilerin ‘mümkün olan en düşük fiyat’Talep Planına varılan benzer bir anlaşma için süpermarketlerle görüşmelerde bulunuyor. ‘süpermarketlerin istekli katılımı’dayanır.

“Tedarikçileri olumsuz etkilememeye çalışacağız”

Sağlık Bakanı Steve Barclayhalbuki BBC TV’nınilaç fiyat kontrolleri ile ilgili bu soruya “Anladığım bu değil”dedi ki:

“Anladığım kadarıyla hükümet, gıda enflasyonu ve yaşam maliyetiyle ilgili çok gerçek endişelerin nasıl ele alınacağı konusunda süpermarketlerle yapıcı bir şekilde çalışıyor ve bunu tedarikçiler üzerindeki etkiyi en üst düzeyde dikkate alarak yapıyor.”

Gıda enflasyonu yüzde 19,1

Batı AvrupaGıda enflasyonunun en yüksek olduğu İngiltere’de fiyatlar geçen yıldan bu yana yüzde 19’dan fazla artarak 1970’lerden bu yana en kötü artışı yaşadı.

İngiltere’de geçen hafta açıklanan verilere göre, yıllık enflasyon Nisan ayında beklenenden az düşerek yüzde 8,7’ye geriledi. Mart ayında enflasyon yüzde 10,1 oldu.

Mart ayında yüzde 19,2 ile 45 yılın en yüksek seviyesini gören gıda enflasyonu, enflasyondaki düşüşe rağmen yüzde 19,1 ile yüksek seyrini sürdürdü.

çıkış yolu bulamıyorum

Maliye Bakanı Jeremy Huntgıda fiyatlarının çok hızlı artmaya devam ettiğini kabul ederek, “Gıda enflasyonu endişe verici derecede yüksek”bir analiz üretemedi.

Çoktan Rusya yaptırımlarıÖte yandan bu etkinin de etkisiyle artan elektrik fiyatlarıyla mücadele eden haneler, gıda enflasyonuyla da mücadele ediyor.

Tesco ve Sainsbury’s gibi büyük süpermarket zincirlerison haftalarda bazı gıda maddelerinde fiyat indirimi yaptığını duyurdu.

Perakendeciler hükümet politikalarını suçluyor

Tüm büyük süpermarketleri temsil etmek İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) yüksek maliyetlerin çoğundan hükümetin yeni düzenlemesini sorumlu tuttu. BRC’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 1970’ler tarzı fiyat kontrollerini yeniden uygulamaya koymak yerine kuralları basitleştirme’aramayı yaptı

Andrew Opie, BRC’nin Beslenme ve Sürdürülebilirlik Başkanısöz konusu:

“Bu, fiyatlarda pek bir fark yaratmayacak. Yüksek gıda fiyatları, artan enerji, nakliye ve işçilik maliyetlerinin yanı sıra gıda üreticilerine ve çiftçilere ödenen yüksek fiyatların doğrudan bir sonucudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu