Ekonomi

İşveren EYT finansman kredisi istiyor

İZMİR/DÜNYA

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Lideri Nadir Yorgancılar, kamuoyunda “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinen EYT düzenlemesinin hem kamudaki ve özel daldaki kurum ve işletmelerin mali yapısı ile işçi istikrarını, hem de merkezi idare bütçesini büyük ölçüde bozacak tesire sahip olduğunu belirterek, kelam konusu uygulamanın çok dikkatli bir biçimde hayata geçirilmesini gerektiğini söyledi.

Yorgancılar, hususla ilgili yaptığı açıklamada “Düzenlemenin global resesyonun yaşandığı, iç talepte ve büyümede yavaşlamanın beklendiği bir periyoda denk gelmesi, bu uygulamanın çok dikkatli bir formda hayata geçirilmesini gerektirmektedir. EYT yasalaştığında firmalara nazaran değişmekle birlikte işgücü kaybı ortalama yüzde 30 civarında olabilecektir. Bu küme, 45-55 ortası yaş ortalamasında, hem kurum kültürü hem de deneyim açısından kıymetli bir kazanıma sahiptir. Bu da firmalarımızı farklı açılardan olumsuz etkileyecektir” dedi.

Kademeli ayrılış planlanmalı

Yorgancılar, düzenleme nedeniyle patronun mağdur olmaması için atılması gereken adımlar olduğunu lisana getirdiği açıklamasında şu bilgileri paylaştı, “Bu süreçte taleplerimiz; Emekli olacak çalışan sayısına nazaran firmalara uygun faizli ve uzun vadeli hazine kaynaklı bir KGF kredisi verilmesidir. Kamu bankalarının, TCMB siyaset faizinin belirli oranı üzerinden, bir-iki yıl geri ödemesiz periyodu içerecek halde, başta kıdem tazminatı ödemeleri olmak üzere doğacak kaynak gereksinimi için, işletmelere orta ve uzun vadeli ‘EYT finansman kredisi’ verebilmelidir. İşsizlik Fonu’ndaki kaynakların kıdem tazminatlarının ödenmesinde kullanılabilmesi imkanının sağlanması, bu çerçevede de öncelikle patronlara bu Fon’dan kaynak aktarılarak kıdem tazminatlarının ödenmesi, daha sonra ise patronların kullandıkları ölçüsü 12-24 ay taksitle geri ödemesinin sağlanması. Nitelikli istihdam kaybındaki olumsuzluğu en aza indirgemek için yaş ve çalışma mühletleri dikkate alınarak kademeli bir ayrılış planlanmasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu