Ekonomi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, S Plakalı araç sayısını artırmak için ihale yapacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, mevzuat ve yargı kurumlarının aldığı kararlara göre S plakalı araç sayısının ilk etapta 400 artırılacağını duyurdu.

Ulaştırma Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, kurulun açık teklif usulüyle ihale yapılmasına ilişkin kararının, açılan dava üzerine Danıştay tarafından iptal edildiği hatırlatılırken, Sayıştay’ın “Dolmuş, Taksi, Servis ve Minibüs Plakalarının Süresiz Verilmesi” başlıklı raporunda, “(Belediyeler), Danıştay’ın görüşü ve Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın kararı ile tekel imtiyazı gerçekleştirebilecekleri” belirtildi. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun ‘Kiralamalarda Sözleşme Süresi’ başlıklı 64’üncü sayısında, ulaşım hatlarının kiraya verilebileceği veya hizmet satın alınarak karşılanabileceği belirtilmiştir. , toplu taşıma hizmetinde belediyelerin yetki ve sorumlulukları makul olmakla birlikte, özel hukuk hükümleri açısından özel ihale sistemine yönelik yasal düzenlemeler en makul olanıdır. 10 yıl, imtiyaz sistemi için azami 49 yıl, ruhsatlandırma için ise tahmini değerin taviz ve tekel yaratmayacak şekilde kesin bir süre olarak tespit ve tespit edilmesi zorunludur. Sonuç olarak, yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin yürütülmesi için verilecek plakaların 5393 sayılı Kanun’da belirtilen usullere ve 2886 sayılı Kanun hükümlerine göre ihale edilmesi gerektiği belirtildi.

Ticari plakalı araçlar kiralama ile verilebilmektedir.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemiz, Sayıştay raporları ve Danıştay/mahkeme kararları doğrultusunda İzmir il sınırları içinde faaliyet gösterecek ticari plakalı araçları ‘kiralayabilecektir’. yıl, taşınır ve taşınmazların kira süresi on yılı geçemez.’ 12.07.2023 tarih ve 05.725 sayılı Meclis kararı alınmış olup, iş/işlemler bu doğrultuda yürütülmektedir.İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak mevzuat ve yargı kurumlarının yönlendirme ve kararları doğrultusunda süreç yürütülmektedir.” – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu