Ekonomi

Merkez Bankası’ndan bankalara KKM uyarısı! Dövize talep arttı

Merkez Bankası, döviz talebini artırdıkları için TL cinsinden KKM vadesi dolduğunda döviz alan ve müşterilerine döviz çevrimi KKM sunan bankaları uyardı. Merkez Bankası, uygulamanın devam etmesi halinde bu tür KKM’lerin döviz iadesi olarak kabul edilmeyeceğini bildirdi.

BloombergHT’nin haberine göre; Düşük faizli TL cinsinden KKM’de vade uzatmayı tercih etmeyen müşteriler, bankalar döviz alıp ertesi gün döviz getirisi daha yüksek olan KKM’ye yönlendiriyor. TL’den dövize geçiş sürecinin piyasada döviz talebini artırdığını ve kurları baskı altına aldığını da belirten Merkez Bankası, bu uygulamanın devam etmesi halinde bu şekilde yürütülen işlemlerin devam etmeyeceğini bankalara iletti. TL çevrimine sayılacaktır.

Bankalar yüzde 18-20 ortasında mevduat faizi veriyor

Habere göre bazı bankalar, Merkez Bankası’nın son 50 baz puanlık faiz indiriminin ardından yüzde 11,5’e gerileyen ve maliyet oluşturan TL cinsi KKM’yi çevirirken ödeyecekleri yüzde 30 faiz yerine döviz getirisi KKM’yi tercih ediyor. avantaj.

Menkul kıymet tutma yükünü hafifletmeyeceği mesajını verdi

Döviz getirisi KKM’de herhangi bir üst faiz limiti olmamasına rağmen bankalar yüzde 18-20 arasında mevduat faizi veriyor. Haberde, yüzde 13’e gerileyen kredi faizine rağmen bankaların yüzde 22 civarında olan kaynak maliyetlerinin daha da artmasını engellemeye çalıştığı kaydedildi.

BloombergHT’lerHabere göre Merkez Bankası, döviz talebini oluşturan bu hareketin devam etmesi halinde, maliyeti düşse bile TL’ye çevirme sayılmayacağı için sürecin menkul kıymet tutma yükünü azaltmayacağının mesajını verdi. bankanın payı azalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu