Haber

Muğla’da Deniz Temizleme ve Yavru Balık Salma Etkinliği

Muğla’nın Bodrum ilçesinde deniz tabanı ve kıyı temizliği sırasında 15 tona yakın atık toplanırken, 100 bin yavru balık da denize bırakıldı.

Güvercinlik açıklarındaki Salih Adası ve çevre koylarda yürütülen deniz tabanı ve kıyı temizliği dikkat çekti. Etkinlik sırasında koylara yanaşan 20’ye yakın teknedeki gönüllüler bölgedeki kıyıları temizledi. Sahil Güvenlik ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler dalış çalışması yaptı.

Balıkçı teknelerinden atılan hayalet ağlar da su altı drone kamerasıyla tespit edildikten sonra dalgıçlar tarafından kaldırıldı. Yaklaşık 15 ton civarındaki atık, daha sonra teknelerle Güvercinlik Limanı’na getirildi. Atıklar bir süre sergilendikten sonra alandan uzaklaştırıldı.

Etkinlik sırasında 100 bin yavru balık denize bırakıldı.

Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan ise konuşmasında Bodrum’da çok faydalı çalışmalar yapıldığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Lideri Bülent Eczacıbaşı, etkinliğe katılmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, “Çalışmaların ne kadar büyük bir heyecan ve heyecanla yapıldığını gördüm, izledim, mutlu oldum. Her zaman da öyle olacağız. Bu çabaları destekleyin.” söz konusu.

Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit de denizlerin, havanın ve toprağın kirlenmemesi gerektiğini vurguladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında kent genelinde 100 ekiple temizlik çalışması yapıldığını söyledi.

İnsanları denizi ve doğayı kirletmemeye davet eden Saylak, “Dünyanın dört bir yanından cennetimiz Muğla’ya gelen misafirlerimiz, turistlerimiz, büyük mega yat temsilcilerimiz, sizce denize tonoz atmak size yakışır mı? Biz sadece bugün için bu dünyada değiliz, bizden sonraki nesillere nasıl sahip çıkacağız?” “Arkamızda bir doğa kaldıysa onu o ölçüde teslim etmek zorundayız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu