Yaşam

Otomobil ne zaman icat edildi? 8 Maddede Otomobilin Tarihini Anlatıyoruz!

Modern hayatın en kullanışlı araçlarından biri olan otomobiller oldukça uzun bir geçmişe sahiptir. Çağımızın en çok kullanılan ve çok işlevli araçlarından biri olan ayağımızı yerden kesme serüvenini gelin birlikte inceleyelim!

1. Arabanın babaları…

Otomobille ilişkilendirebileceğimiz ilk fikir, Roger Bacon tarafından 13. yüzyılda Guillaume Humbert’e yazılan bir mektupta ortaya atıldı. Hayal gücü kuvvetli Roger Bacon, mektubunda, akıl almaz bir hızla hareket edebilen bir aracın, bir at tarafından çekilmeden yapılabileceğini iddia etmişti. Söylemin ötesine geçerek çizimlere geçen ilk kişi, Avrupa’nın altın çağı olan Rönesans döneminin mühendislerinden Francesco di Giorgio Martini olmuştur. Eserlerinde kabaca dört tekerlekli bir araca benzeyen ve ‘otomobil’ olarak adlandırılan bir çizim vardır. Dünyada herkesin bildiği isimlerden biri olan Leonardo da Vinci, 15. yüzyılda Codex Atlanticus adlı eserinde atsız hareket eden bir aracı detaylı bir şekilde tasvir etmiştir.

Modern çağımızın arabalarından çok farklı olsa da bunu bir başlangıç ​​sayabiliriz.

2. Oyuncak olarak kullanılan ilk küçük araba.

Herkesin umduğunun aksine ilk araba Avrupa’da değil Çin’de yapıldı. Oyuncak olmasına rağmen ilk kundağı motorlu araç ünvanına sahip olan araba, 1679-1681 ortalarında Pekin’de Cizvit misyoner Ferdinand Verbiest tarafından Çin imparatoru için oyuncak olarak yapılmıştır. Küçük bir sobanın üzerine yerleştirilmiş küçük buhar oyuncak buhar kazanı, buharın hareket ettirdiği bir tekerlek ve dişlilerle hareket ettirilen küçük tekerleklerden oluşuyordu.

3. Komik manzaralı ilk buharlı araba.

1769’da Leonardo’nun eskizlerine takıntılı bir Fransız, komik imajıyla dünyanın ilk buharla çalışan arabasını üretti. Leonardo’ya takıntılı mühendisimiz Nicholas Cugnot.

Cugnot’un otomobil tasarımı üç tekerlekliydi. Devasa bir buhar kazanından güç alan bir buhar motoru vardı. Araçta direksiyon ve fren yoktu. Neyse ki aracın hızı saatte sadece 4,5 kilometre civarındaydı.

4. Tartışmalı araba!

Cugnot’un aracı Napolyon Bonapart’ı ilgilendirmiyor. Direksiyon ve süspansiyon ile yolların durumu ile ilgili temel sorunlar, arabanın bir ulaşım aracı olarak kenara itilmesine ve yerini demiryollarının almasına neden olmaktadır. Bu aksaklıkların üstesinden gelen ilk araç, 1873 yılında Amédée Bollée tarafından tanıtılan ve ilk gerçek otomobil sayılabilecek L’Obéissante oldu. Bollée, daha sonra 1876’da La Mancelle adını verdiği bu 2,7 tonluk aracı tasarladı. Bu araç, bir önceki modele göre daha hafifti ve saatte 40 kilometrenin üzerine rahatlıkla çıkabiliyordu. Daha sonra bir demiryolu aracı olarak sınıflandırılmasına rağmen, bu hala tartışmalıdır.

Bollée ve oğlu Amédée de alkolle çalışan bir motor denediler ama ne yazık ki pek beğenilmedi ve içten yanmalı motorların kullanılmaya başlanmasıyla rafa kaldırıldı.

Bugün kullanılsaydı nasıl görünürdü?

5. Otomobillerde içten yanmalı motorun kullanılması, ilk modern taşıtların doğuşuna vesile oldu.

Beau de Rochas’ın bulduğu prensiple çalışan ilk motor, 1876 yılında Alman mühendis Gottlieb Daimler tarafından Deutz şirketi adına geliştirildi. 1883’te René Panhard ve Émile Levassor ilk kez içten yanmalı bir motor yaptı. 1884 Şubatında havalanan bu araba, Karl Benz’in arabasından önce olmasına rağmen düzgün çalışmadı. Karl Bentz’in arabası, 1886’da başlayan Benz Patent Motorwagen’dir. Sorunsuz çalışan arabası sayesinde Karl Bentz, ‘otomobilin babası’ olarak bilinir.

6. İlk araba yarışları ve mücadeleler…

İçten yanmalı motorlu taşıtlardan sonra araştırma ve teknolojik buluşlar hızlı bir ilerleme kaydetmiş, ancak aynı zamanda otomobil kullanıcıları da ilk zorluklarla rekabete başlamıştır. En büyük sorun, yolun kötü kurallarıydı. Tabii 19. yüzyılda dört şeritli virajlı yollar olmadığı için araç sahipleri büyük sıkıntılar yaşıyordu. Ayrıca araçlar çok değerliydi ve bunlardan yalnızca üst sınıf güçlü insanlar yararlanabiliyordu. Diğer insanlar sadece yarışlarda araba izleyebilirdi.

1894 yılında düzenlenen Paris-Rouen, tarihteki ilk otomobil yarışıdır.

7. Henry Ford önceliği ile seri üretim başladı.

1896 yılında, otomobil tarihinin öncülerinden biri olan Henry Ford, şu anda 36 yaşında olan, geleceğin dünyanın en çok satan seri üretim arabasının prototipi olarak hizmet edecek bir araç yaptı. Bu araca Quadricycle adını verdi. dört tekerlekli bisiklet

1900’lerde Henry Ford, “Herkes bir araba alabilseydi ne kadar satardık!” dedi. düşündü. Ford, toplumdaki sayıca az olan işçi sınıfının araba satın alabilmesini sağlamanın değerini anlayan bir vizyonerdi. İşçi sınıfı için fiyatlarda bazı sosyal haklar ve güzelleştirmeler yaptı. Daha sonra seri üretim için bantlar tasarladı. Böylece birim, zaman başına çok daha fazla sayıda araba üretti. Bu da önemli bir maliyet avantajı sağladı.

8. Arabaların altın çağı 20. yüzyılla birlikte başladı.

20. yüzyıl otomobiller için altın çağdır. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra otomobil branşı zirveye ulaşmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün tanıdığımız araba devlerinin neredeyse tamamı bu devirde adından söz ettirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu