Haber

prof. Dr. Peace Doster: ABD Demokrasisi Seçkinler İçin Bir Oyundur

Türk akademisyen Prof. Dr. Barış Doster, ABD demokrasisinin seçkinler için bir oyundan başka bir şey olmadığını ve yalnızca bir avuç insanın çıkarlarına hizmet ettiğini belirtti.

Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olan Doster, ABD’de halkın ulusal yönetime katılma hakkının elinden alındığını söyledi.

Seçimlerden sonra halkın ihtiyaçları göz ardı edilirken, kamu gücü küçük bir azınlık tarafından gasp edildi.

SES 1 (Türkçe): Prof. Dr. BARIŞ DOSTER, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi:

“Vatandaşını seçimden seçime dört yılda bir sandık başına toplayabilen, vatandaşının derdini asla sormayan, vatandaşı doğrudan çözüm sürecine dahil etmeyen bir demokrasi bence çok anlamlı bir demokrasi değildir. ABD’de seçmenlerin sadece yüzde 20’sinin temsil edildiğini düşünmesi doğal, şaşırtıcı bir sonuç değil.”

Bir Pew Araştırma Merkezi anketine göre, Amerikalıların yalnızca beşte biri hükümete güveniyor. Rakam, ABD tarihindeki en düşük seviyeyi işaret ediyor.

ABD’nin bu hafta ikinci “Demokrasi Zirvesi”ne ev sahipliği yaptığını hatırlatan akademisyen, ABD’nin kendi içinde büyüyen demokrasi açığını kapatmaya çalışmak yerine ABD demokrasisini yayma çabalarını ikiye katladığını ve diğer ülkelerin içişlerine müdahale ettiğini kaydetti.

SES 2 (Türkçe): Prof. Dr. BARIŞ DOSTER, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi:

“ABD demokrasi deyince Vietnam gelir, Kore gelir. ABD özgürlük deyince Afganistan gelir, Irak gelir. ABD insan hakları deyince Latin Amerika’daki ABD gelir. Desteklenen darbeler ve darbe girişimleri gelecek.

xinhua HaberlerAjans muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Günümüz

haber-cihanbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu