Haber

UAEA Başkanı Zaporojya Nükleer Santrali’ni ziyaret edecek

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi yarın Zaporizhia Nükleer Santrali’ni ziyaret edecek.

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi Ukrayna’ya geldi. Başkent Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi. Yarın Rusya işgali altındaki Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyaret edecek olan Grossi, Ukrayna Enerji Bakanı Herman Halushchenko ile de görüşerek ortak basın toplantısı düzenledi.

Halushchenko, Rusya’nın santralde yüzlerce eğitimli çalışanın çalışmasını engellediğini, bunun da güvenliği önemli ölçüde azalttığını belirterek, “400 yüksek vasıflı ve en önemlisi lisanslı insandan bahsediyoruz. Onları öylece alıp götüremezsiniz.”

Yakıtın kullanılmaya devam edilip edilemeyeceği konusunda uzmanların akaryakıt üreticilerinden görüş alması gerektiğini belirten Halushchenko, “Kullanım ömrü sona erdi ve üreticinin yakıtın daha fazla kullanılıp kullanılamayacağını söylemesi gerekiyor. Aksi takdirde o zaman gerekli. Bu yakıtın boşaltılması için harekete geçilmiyor ve sonrasında bu yakıtın depolanması sorunu ortaya çıkıyor.” ” söz konusu.

Halushchenko’nun Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki işçilerle ilgili açıklamasına değinen Grossi, “Yarın sabah başlayacak ziyaretimde asıl ilgi alanlarımdan biri bu konuyla ilgili bilgi almak olacak. En önemli şeylerden biri de bu. Benim için bu kararın operasyonel etkilerini değerlendirmek var.”

“Santralin teknik durumu çok hassas”

Santralin teknik durumunu “çok hassas” olarak nitelendiren Grossi, bir diğer yeni sorunun ise yıllardır reaktörlerde bulunan ve kullanım ömrünün sonuna yaklaşan nükleer yakıtın durumu olduğunu söyledi. Grossi, yakıt sorununu hem tesiste hem de daha sonra Rusya’ya yapacağı ziyaret sırasında ele almayı planladığını ve UAEK uzmanlarının “bu yakıtın durumuna ilişkin bağımsız bir güvenlik değerlendirmesi” yapması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın 2022 başında işgal ettiği Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporojya’daki altı nükleer reaktör şu anda atıl durumda. – Kiev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu