Haber

Üsküdar’da ‘haczedilemez’ kararı çıkarılan tarihi çeşmenin yerine 5 katlı bina yapıldı

İstanbul’da Üsküdar Belediyesi, haczedilmemesi için kendi mülkiyetindeki 97 parselin fiilen kamu hizmetinde kullanıldığına ilişkin belediye meclisinden karar çıkarttı. Ancak, 97 parselden birisi olan, Silahtarbahçe Sokağı’ndaki tarihi çeşmenin artık yerinde olmadığı ve bu noktada yakın vakitte 5 katlı apartman yapıldı ortaya çıktı.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, Üsküdar Belediye Meclisi kasım ayı toplantılarını tamamladı. Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’in onayı ile meclis gündemine sunulan tekliflerden birisi, belediyeye ilişkin mülklerin, haciz süreçlerine karşı meclis kararı ile de müdafaa altına alınmasıyla ilgiliydi.

Teklif münasebeti şu biçimde açıklanmıştı:

“Belediyelerin kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan mallarının haczedilemeyeceği 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 15’inci maddesinde açıkça belirtilmiştir. Ek listede belirtilen ve belediyemiz mülkiyetinde bulunan taşınmazlar fiilen kumu hizmetlerinde kullanılmakta olup, bu taşınmazların kamu hizmetlerine tahsis edildiğine ilişkin karar alınması amacıyla yazımız ve ekli listenin Belediye Meclisi’ne havalesini arz ederim.”

Teklifin eki olan liste, 97 yerin ada ve parsel numaraları belirtilerek, teklifle birlikte meclis gündemine sunuldu. Kelam konusu 97 yerin 44’ünde ilçedeki tarihi çeşmelerin geçtiği görüldü. Ancak bu liste yıllar evvel Üsküdar Belediyesi’ne devredilen çeşmelerin kimilerinin artık yerlerinde bulunmadığını da ortaya koydu. Belediyenin haczedilemeyeceğine ait karar aldırttığı çeşmelerden biri de kayıtlara nazaran Murat Reis Mahallesi, Silahtarbahçe Sokak 278 ada, 29 parselde bulunuyordu.

Söz konusu çeşmeye ilişkin 2 metrekarelik parsel, Üsküdar Belediyesi’nin imar sorgulamasına nazaran, 56 parselin önünde yer alıyor. Ancak 2015 yılına ilişkin sokak imajlarına nazaran eski müstakil bir meskenin yanında, son kalıntıları görülen çeşme, yakın tarihli harita/sokak imgelerinde yer almıyor. Yeni manzaralarda çeşmenin bulunduğu noktayı da içine alan toprağa 5 katlı bina yapıldığı gerçeğini ortaya koydu.

CHP’DEN TEKLİFE RET

Üsküdar Belediye Meclisi’ndeki oylamada kelam konusu teklife CHP Kümesi ret oyu verdi. CHP’li Meclis üyesi Nuray Kılıç, “Kamu mallarının haczedilmesi yasaca mümkün değil. Yasayla korunmakta olan bir konu için meclis kararı gerekli değildir görüşüyle, grup olarak rapora ret oyu verdik” dedi.

KÜLTÜR VARLIKLARI KONSEYİ, CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNULMASI KARARI ALDI

İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Muhafaza Kurulu’nun 9 Mart 2021 tarihinde aldığı kararla, bugün artık ortada olmayan tarihi çeşme, “Korunması gerekli 1. Grup Taşınmaz” olarak tescil edilmişti. Kelam konusu karar şöyle:

“Murat Reis Mahallesi, 278 ada, 29 parsel sayılı sit dışında kalan ve tescil kaydı bulunmayan, yerinde bulunmayan çeşmenin 2863 sayılı yasanın 6. hususunda belirtilen nitelikleri taşıdığından muhafazası gerekli kültür varlığı olarak tesciline, muhafaza kümesinin I olarak belirlenmesine ‘Koruması Gerekli Kültür Varlıklarının ve Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmeliğin’ 8. hususunun (c) fıkrası kapsamında ilgili kurumlarca 278 ada, 29 parsele ‘Korunması Gerekli I. Grup Taşınmaz Varlığıdır’ şerhinin konulmasına, karar eki tescil fişinin uygun olduğuna, 2863 sayılı yasanın 4. ve 65. Unsurları gereği kültür varlığının yok olmasına sebebiyet verenler hakkında kabahat duyurusunda bulunulmasının istenmesine karar verildi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu