Teknoloji

Adidas, Plajlardan Topladığı Pet Şişeleri Ayakkabıya Nasıl Çeviriyor? On Milyonlarcası Böyle Üretildi!

Dünyanın sonunu hazırlayan faktörlerden biri olan plastik atıkları, biraz geç de olsa ciddi seviyelerde dönüştürmeye başladık. Geri dönüştürülmüş plastikten ev eşyaları, kıyafetler, mutfak gereçleri kullanıyoruz.

Peki ya ayakkabı? Adidas, “Parley for the Oceans (Okyanuslar İçin Toplantı)” ile iş birliği yaparak plajlardan topladığı plastik atıkları ayakkabılara dönüştürüyor. Sahiden bunu nasıl yapıyor?

Adım adım anlatalım.

Maldivler gibi plajlardan plastik atıklar toplanarak polyestere dönüştürülebilen ve dönüştürülemeyen olarak ayrılıyor. Dönüştürülemeyenler, klasik geri dönüşüm tesisine gönderiliyor.

“PET” olarak kısaltılan polietilen tereftalat, polyester grubunun en yaygın maddesi ve genellikle tekstilde kullanılıyor. Bu PET şişeler eziliyor, eritiliyor ve minnacık plastik pullar oluşturacak şekilde kurutuluyor.

Daha sonra peletler eritilerek polyester iplik hâline getiriliyor. “Ocean Plastic” denilen bu iplikler genellikle ayakkabıların üst kısmında kullanılıyor.

İşlemin nasıl gerçekleştiğini detaylıca buradan izleyebilirsiniz:

Adidas, 2020 yılında 30 milyon ayakkabıyı geri dönüştürülmüş malzemelerle ürettiğini açıklamıştı. Yakın gelecekte ise ürünlerinde kullanılan tüm işlenmemiş polyesteri geri dönüştürülmüş polyesterle değiştirmeyi hedefliyor.

Kaynaklar: Business Insider, Adidas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu