Sağlık

Adli Hemşirelik, adli olayların çözümünde önemli bir alan

EÜ’de “Uluslararası Adli Hemşirelik Sempozyumu”

Ege Üniversitesi (EÜ), İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), İzmir İktisat Üniversitesi (İEÜ) ve İsimli Bilimciler Derneği iş birliği ile “Uluslararası Adli Hemşirelik Sempozyumu” düzenlendi. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Konferans salonunda yapılan sempozyuma, İEÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Öğce Aktaş, İKÇÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Özer Kaya, EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, İsimli Bilimciler Derneği Lideri Prof. Dr. Hamit Hancı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Sempozyumun başkanlığını Prof. Dr. Hamit Hancı, Prof. Dr. Aynur Uysal Toraman ve Prof. Dr. Leyla Baysan Otomobilci üstlendi.

Sempozyum liderleri ismine açılışta konuşan EÜ Hemşirelik Fakültesi Halk Sıhhati Hemşireliği Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Uysal Toraman, “Hemşirelerimiz, isimli hususlarda bilgi ve birikimlerinin hudutlu olması, sorumluluklarına dair yasal düzenlemelerin yapılamaması nedeniyle isimli olaylara gerekli yaklaşımda bulunamıyor. İsimli olayların tahliline katkı sağlayan, dünyada hemşirelik mesleğinin kıymetli alt uzmanlık alanlarından birisi olarak kabul edilen isimli hemşireliğinin görünürlüğünü artırmak, meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize isimli hemşirelik konusunda farkındalık oluşturmak, yeni bilgileri paylaşmak emeliyle bu sempozyumu planladık. Sempozyum müddetince isimli bilimlerde isimli hemşireliğinin tanımlanması, isimli boyutuyla şiddet ve istismar, isimli hemşirelikte yasal sorumluluklar üzere hususlarda isimli hemşirelik uygulamalarına dair sunumlar gerçekleştirecek” dedi.

Tıp ve hukukun birleştiği yerlere ilişkin isimli olay örnekleri veren Prof. Dr. Öğce Aktaş, “Adli tıp hepimizin bildiği üzere hayli değerli bir alan. İsimli hemşirelik de isimli tıp kadar kıymetli bir alan olmasına karşın yeni gelişen bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. İsimli bir hadisede delilleri görebilecek, toplayabilecek, desteklenmesini sağlayacak pozisyonda olan hemşirelerin bu mevzuda eğitimli olması son derece kıymetli. Türkiye’de şimdi tanımlanmamış bir meslek olduğu için yasal çerçevesi ve iş tarifleri yapılmamış lakin bu çeşit etkinlikler sayesinde farkındalıklarla zenginleşeceğini, muhakkak bir müddet sonra isimli hemşireliğin de bir disiplin olarak kabul edileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Kaya, “Adli bilimler, global olarak her canlının ömür hakkına, adil paylaşım ile güvenlik, barınma, beslenme koşullarını en yeterli seviyeye getirerek, adil ömür ve sıhhati garanti alması açısından son derece değerli alan. İKÇÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi kapsamında her yıl 500’e yakın öğrenciye bu farkındalığı oluşturacak dersler veren ve alana kıymetli, bilimsel katkılar sunarak bu mevzuya dikkati çekmek için ağır emek harcayan hemşirelik kısmı öğretim elemanlarımıza özel bir teşekkür ediyorum” dedi.

EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dönmez ise, “Fakültemizde 2022 yılı içinde yedi tane milletlerarası sempozyum ve kongre planladık. Bugün gerçekleştirdiğimiz Memleketler arası İsimli Hemşirelik Sempozyumu da milletlerarası toplantılarımızdan birisidir. Fakültemizde İsimli Hemşirelik hizmetlerinde yetişmiş akademik işçimiz yanında, lisans programımızda Sıhhat Hukuku, Hemşire ve Hasta Güvenliği ve Toplum, Etraf ve Hemşirelik Modülünde Cezaevi ve Tutukevi Hemşireliği üzere İsimli Hemşireliği ilgilendiren dersleri öğrencilerimize vermekteyiz. Ayrıyeten İş Sıhhati Hemşireliği Yüksek Lisans Programımız da bulunmaktadır. Tüm bu faaliyetlerimiz, İsimli Hemşirelik konusunda Ege Üniversitesinin milletlerarasılaşma vizyonu kapsamında bize itici güç tesiri yapmıştır. İsimli hemşirelik, insanların ömürlerini etkileyen iki sistem olan “Sağlık” ve “Adalet” i bir ortaya getiren özel bir alandır. Ayrıyeten bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir. Aslında akademik vazifelerimiz içinde bu mevzuda uzmanlar olarak vazife yapmaktayız, 2022 yılında fakültemizde 10 akademik işçimiz bu bahiste misyon almıştır. İsimli Hemşirelik konusunda düzenlenen bu kıymetli sempozyumun yol haritamıza yanıt olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Nedir Bu Adli Bilimler?” sunumunda kendi isimli bilim hadise deneyimlerini iştirakçilere aktaran Prof. Dr. Hancı, “Esasında biz adli tıp olarak çok daha büyük bir ailenin sadece küçük parçasıyız. Bu aileye biz adli bilimler diyoruz ve halk tarafından adli tıp bilinen kısmıdır. Adli Bilimciler Derneği olarak 120 tane alt komisyonumuzun en önemlilerinden biri adli hemşirelik komisyonudur” dedi.

Sempozyumun ikinci gününde Prof. Dr. Hamit Hancı yürütücülüğünde Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), İzmir İktisat Üniversitesi (İEÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Kısmı öğrencilerinin katıldığı (9 öğrenci) “Adli Bilimler, Adli Hemşirelik ve Afet” hususlarında bilgi müsabakası düzenlendi. Bu yarışta EÜ Hemşirelik Fakültesi öğrencisi Emre Sercan birinci, İKÇÜ Hemşirelik Kısmı öğrencileri His Altıntaş ikinci ve Emrah Çiçek üçüncü oldu.

İki gün süren ve dört panel ile gerçekleştirilen sempozyumda, yurt içi ve yurt dışından alanlarında uzman konuşmacılar; “Adli Hemşireliğin Tarihsel Gelişimi ve Çalışma Alanları”, “Adli Diş Hekimlik ve Hemşirelik Disiplinleri Arasındaki İletişim”, “Çocuk İstismarı ve İhmali”, “Çocuk İstismarının Tespitinde Ortopedik Kırıklar”, “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet ve Mobbing”, “Forensic Nursing in Kosovo”, “Sexual Assault and the Role of Forensic Nursing”, “Adli Hemşirelikte Yasal Sorumluluklar”, İsimli Psikiyatri Hemşireliğinde Yasal Sorumluluklar”, Acil Hemşireliğinde Yasal Sorumluluklar”, “Adli Jinekoloji” başlıkları altında sunumlar yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu