Haber

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Adayı Murat Kurum, Erzincan’daki maden sahasına ilişkin açıklamalarda bulundu

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Adayı Murat Kurum, Erzincan İliç’teki maden sahasında meydana gelen heyelanla ilgili açıklamalarda bulundu. İşletmenin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı döneminde 135 kez denetlendiğini, işletmenin çevre mevzuatına uygun iş yapıp yapmadığını belirten Kurum, “Çevre mevzuatı kapsamında görülen eksiklikler nedeniyle İşletmenin faaliyetlerine ilişkin mevzuat uyarınca kapısı 3 ay süreyle mühürlendi. Bununla da kalmadı, işletmenin çevreyi kirlettiği gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.” İşletmenin tüm tedbirleri aldığının bilirkişi raporlarıyla tespit edilmesi üzerine faaliyete yeniden başlandı” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Karadeniz Vakfı’nı ziyaret etti. İliç’teki maden sahasında meydana gelen heyelanla ilgili açıklama yapan Kurum, “Millet olarak büyük üzüntü içerisindeyiz. Erzincan İliç’teki madende heyelan yaşadık. İşçilerimiz şu anda enkaz altında. Devletimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Olayın ilk dakikalarından bu yana seferberlik ruhu hakim. Kardeşlerimizin kurtarılması “Arkadaşlarımız var gücüyle arama kurtarma çalışmalarını yürütüyor. En büyük dileğimiz can kaybının yaşanmamasıdır. İnşallah buradan güzel haberlerin gelmesini bekliyoruz. Ailelerimize, aziz Erzincan’ımıza ve aziz milletimize geçmiş olsun diliyorum” dedi.

“İşletmenin çevre mevzuatına uygun olup olmadığı 135 kez denetlendi.”

Madene verilen ÇED raporuna ilişkin eleştirilere de yanıt veren Kurum, “Şunun altını çizmek isterim. Bakanlığım döneminde söz konusu işletmeye verilen ÇED raporunu belirtiyorlar. Çevre Bakanlığı sadece çevre denetimini yapıyor.” İşletmenin çevreye ve doğaya zarar verip vermemesi buna bağlıdır.” “Bakanlığımız döneminde bu işletmenin çevresel etki kontrolleri çok sıkı bir şekilde yürütüldü. Bu işletmenin çevre mevzuatına uygun olup olmadığı 135 kez denetlendi” dedi.

“İşletmenin kapıları 3 ay süreyle mühürlendi ve çevreyi kirlettiği gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.”

21 Haziran 2022 tarihinde işletmeye Çevre Kanunu’nda en üst sınırda idari para cezası verildiğinin altını çizen Kurum, “Çevre mevzuatı kapsamında görülen eksiklikler nedeniyle işletmenin kapıları 3 ay süreyle mühürlendi. Bununla da kalmayıp, işletmenin çevreyi kirletmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.” “Özet olarak kanunun öngördüğü tüm cezai süreçleri hiçbir tolerans göstermeden kararlılıkla uyguladık. İşletmenin tüm tedbirleri aldığı bilirkişi raporlarıyla tespit edilince faaliyetlerine yeniden başladı.” dedi.

“Çevre Bakanlığı, işletmenin çevreye ve doğaya zarar verip vermediğini kontrol ediyor.”

İşletmenin kapasitesinin artırılması kararının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan alınmasının mümkün olmadığını belirten Kurum, “Bize iftira atanlar şunu da biliyor ki Çevre Bakanlığı bunu yapmıyor ve yapamıyor. İşletmenin kapasite artırımına karar veriyor çünkü böyle bir yetkisi yok. Sadece kapasite artışının çevreye etkisini dikkate alıyor.” “Ölçüyor, onaylıyor veya onaylamıyor. Yine ÇED raporlarıyla ilgili kararlarda birçok farklı kurum ve kuruluşun bilimsel görüşleri ve raporları dikkate alınıyor. Bugün konuştukları ÇED kararı 21 kurumun yönetim kurulu üyeleri tarafından onaylanıyor. ve kuruluşlardır” dedi.

“Bu konuyu hangi vicdanla, hangi duyguyla İstanbul’a, İstanbul seçimlerine taşıdınız?”

Dün geceden itibaren tek merkezden yönetilen sistematik ve bilinçli bir algı operasyonu ve kara propaganda başlatıldığını belirten Kurum, “Milletimizi üzen böyle bir olay, siyasi istismara dönüştürüldü. Pek çok yalan haber ve söylem üretildi. Sofrada sağa sola servis yapıldı. Milletimiz bu kötü niyeti kınıyor.” Bunu çok iyi biliyor, çok iyi biliyor. Herkese vicdanla soruyoruz? Bu konuyu hangi vicdanla, hangi duyguyla İstanbul’a, İstanbul seçimlerine taşıdınız? Vatandaşlarımızın hâlâ yeraltında olduğu bir yerde, 85 milyonun gözünün, aklının, yüreğinin burada olduğu bir aşamada; “Bu olayı siyasete alet etmek vicdansızlık ve haksızlık değilse nedir? Hangi insani duyguyla, hangi insan erdemiyle bağdaşabilir?” dedi.

“Bu millet, milletimizin canı üzerinden siyasi başarı peşinde koşanları, milletimizi kandırmaya çalışanları affetmeyecektir.”

Kurum, “Bu millet, milletimizin canı üzerinden siyasi başarı elde etmeye çalışanları, milletimizi kandırmaya çalışanları affetmeyecektir. Bu millet bu siyasi simsarları, bu algı operasyonlarını boşa çıkaracak, unutmayacak ve cezalandıracaktır. Derin vicdanı ve feraseti ile bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda tek amacımız “Tek hedefimiz var. Yani bir an önce hayatımızı kurtarmak. Ailelerimize, Erzincan’ımıza ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu