Ekonomi

Bakan Kurum: Bu tarihi bir şehircilik adımıdır!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 21 yılda çok değerli yasal düzenlemeler ve mevzuat değişiklikleri için birçok adım attık. Yapı denetim sistemimiz ile riskli bölgelerdeki rezerv yapılarının yenilenmesi ile 3,3 milyon konut dönüştürüldü.

Felaketin ilk anından itibaren o emeği hep birlikte verdik. İllerimizin ahengini AFAD’ımızın ahenginde oluşturduk. Vatandaşlarımız ne talep ettiyse seferber ettik. Bu yıkıcı felaket, çabamızda yeni bir döneme, yeni bir dönüm noktasına işaret etti.

“KOMİTELER SAHA İLE İLGİLİ TEKNİK İNCELEMELER YAPIYORDU”

11 ilin tarihi, kültürü ve demografik yapısı ile şehirlerimizin yeniden ayağa kalkması adına Milli Risk Kalkanı modeli çok kritik bir değere sahip. 11 ilimizi hep birlikte ayağa kaldıracağız.

“RİSKİ AZALTMAK İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLAYACAĞIZ”

Deprem bölgesinde 159 meclis üyesi bu koordinasyonda görev alıyor. Burada alt oranları hep birlikte belirledik. Heyetler, bölgede teknik incelemelerde bulundu. Türkiye’deki olası ve öngörülen afetlere karşı risk azaltıcı eylem planı hazırlamış olacağız. 11 ilimizde afetin izlerini hızla sileceğiz.

Aynı zamanda ülkemizin bu risklere karşı güçlendirilmesi de değerlidir. 13 alt meclisimiz deprem başta olmak üzere tüm afetlere hazırlıklı olmak için çalışıyor. Şehirlerimizi bir an önce ayağa kaldırmak için çalışıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HAKKINDA

Yüzyıla İstanbul’da başladık. Bu tarihi bir şehircilik adımıdır. İstanbul’da kentsel dönüşümü hızlandırmak için bunun yarısı devletten dedik. 300 bin konutun dönüşümünü başlattık. Afet öncesi 3,3 milyon evi dönüştürdüğümüzü söyledik. Bu dönüşümü artırmak için milletimizle el ele vereceğiz. Hepimizin İstanbul’u için bu çabayı sarf etmeliyiz.”

haber-camliyayla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu