Ekonomi

El Salvador, Bitcoin rezervlerinin takip edilebileceği web sitesi açtı

El Salvador, 2021 yılında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu ve şu anda 5.700 BTC’den fazla Bitcoin’e sahip.

El Salvador, zincir üstü verileri kullanarak ülkenin Bitcoin rezervlerini izlemek için çeşitli araçlar sunan kendi kanıtlama rezerv web sitesini kullanıma açtı.

El Salvador’un çevrim içi Bitcoin hazinesi, ülkenin Bitcoin rezervleri hakkında gerçek zamanlı veriler sağlıyor. 13 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla, El Salvador resmi olarak yaklaşık 360 milyon dolar değerinde 5.748 BTC’ye sahip.

Web sitesine göre El Salvador, geçen hafta 438.000 doların üzerinde değerde 7 BTC satın alırken son 30 günde toplam 1,94 milyon dolar değerinde 31 BTC ekledi. Bu satın almalar, El Salvador’un hazinesine günlük 1 Bitcoin alımı hedefliyor.

El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Hükümet, finansal kapsayıcılığı artırmayı, daha verimli havale ödemelerini kolaylaştırmayı ve finansal inovasyonu teşvik etmeyi amaçlıyor.

Başkan Nayib Bukele’nin kararı, Bitcoin’in Kasım 2021’de FTX borsasının çöküşünden sonra önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan düşmesi üzerine yaygın eleştirilere maruz kaldı. El Salvador’un Bitcoin varlıkları, ayı piyasası sırasında Bitcoin 16.000 dolara kadar düştükten sonra önemli ölçüde değer kaybetti.

El Salvador 57 milyon dolarlık gerçekleşmemiş Bitcoin kârına sahip

El Salvador, 2021’den beri ortalama BTC başına 43.097 dolarlık ortalama satın alma fiyatı ile Bitcoin’e dolar maliyet ortalaması uyguluyor. Bitcoin’in şu anda 62.000 dolar üzerinde işlem görmesiyle, El Salvador’un Bitcoin varlıkları üzerinde 57,4 milyon doların üzerinde gerçekleşmemiş bir kâra sahip olduğu, Nayib Bukele Portföy Takipçisi web sitesine göre görülüyor.

Tanınmış girişim kapitalisti Tim Draper, Cointelegraph’a El Salvador’un Bitcoin varlıklarının ülke için önemli bir cankurtaran olabileceğini söyledi. Draper’a göre Bitcoin fiyatı 100.000 dolara ulaşırsa El Salvador, yakında mali bağımsızlığa kavuşabilir ve Uluslararası Para Fonuna (IMF) olan borçlarını ödeyebilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Birçok popüler kripto para analisti, BTC’nin 2024-2025 boğa döngüsü sırasında 100.000 doların üzerine çıkacağını öne sürdü. Bitfinex analistleri tarafından Cointelegraph ile paylaşılan bir araştırma raporuna göre 2024 yarılanması sonrasında Bitcoin’in 150.000 doların üzerinde bir zirve görebileceği belirtiliyor.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu