Haber

ERDOĞAN’IN YILLARDIR SAKİN OLDUĞU BİNA KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE YENİDEN YAPILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı ve başbakanlık dönemlerinde uzun yıllar yaşadığı Üsküdar Burhaniye Mahallesi’ndeki bina, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden yapılıyor.

Dün akşam kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burhaniye Mahallesi’nde yıllardır oturduğu evi anlatarak, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı. Erdoğan, “Oturduğum yer Üsküdar Burhaniye. Yalvardım kabul ettiremedim. Şimdi dört dörtlük binalar o çerçeve içinde yapıldı. Zemin artı üç sokaklarıyla adeta farklı bir görüntü sunmuş, ağaçlandırma ve yeşil çevre düzenlemesi.Bu hafta Vahdettin Köşkü’ne giderken vatandaşlar bizi durdurdu.Ne olur başla’ dedi.Bakın sonra bırakmayın talimat verdik arkadaşlara ‘tamam’ dediler. . İnşallah buradan da başlayacağız” dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMLE YOK OLDU’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık devri de dahil olmak üzere uzun yıllar Üsküdar Burhaniye Mahallesi’ndeki Gürgen Caddesi’ndeki binada yaşadı. Erdoğan’ın şu anda Kısıklı’da kullandığı evine 2009 yılında yerleşildi ve o ev geçen yıl kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı. Yıkılan evin arsasına 3 katlı yeni bir bina yapılıyor. Eski komşuları, bu konutta yaşarken Erdoğan’ın kendilerini sürekli ziyaret ettiğini söylediler.

Gürgen Caddesi’nde berber olarak çalışan Hasan İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı dönemde her hafta ziyaretine geldiğini belirterek, “Refah Partisi döneminde burada yaşamaya başladı. Başbakanlığının sonuna kadar burada yaşadı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandıktan sonra bakanlık döneminde, “Komşumuz olarak haftada bir mutlaka gelirdi. Yağ lambalarını asla kaçırmazdı. Yaklaşık bir yıl önce Kısıklı’ya taşındığı için bu binayı yıktırdı. Yeni bina eski binanın biraz arkasına yapıldı” diye konuştu.

Köşe başında pastane işleten İbrahim Ceyhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kentsel dönüşüme öncülük etmek için binayı yıktığını belirterek, “Mahallede kentsel dönüşüme öncülük etmek için binayı yıktırıp yeniden yaptırıyor. Onun için istiyoruz. Vatandaşlar kentsel dönüşüme karşı olmasın. İnsanlar metrekareye bakıyor ama “Bu depremden sonra vatandaşların daha duyarlı olmasını temenni ediyor ve İstanbul’da kentsel dönüşümün hızlanmasını istiyoruz. Hatırladığım kadarıyla 16 yıl komşuyduk. Her bayram geldiğinde mutlaka komşularıyla kutlardı. Mahallede bir kişi endişeye kapıldığında hemen aracını durdurup onu dinliyordu” dedi.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu