Haber

İtalya eski Başbakanı Berlusconi son yolculuğuna uğurlandı

– İtalya eski Başbakanı Berlusconi son yolculuğuna uğurlandı

MİLANO – İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Milano’daki Duomo Katedrali’nde düzenlenen devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

İtalya’nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi, 5 Nisan’da akciğer enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan sonra 12 Haziran’da 86 yaşında öldü. Berlusconi, Milano’daki Duomo Katedrali’nde düzenlenen devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Berlusconi’nin tabutu katedrale getirilirken, “Silvio her zaman başkanımız olacak” sloganları atıldı.

Külleri türbede muhafaza edilecek

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Macaristan Cumhurbaşkanı Viktor Orban ve Katar Emiri Pir Tamim bin Hamad Al Thani’nin de aralarında bulunduğu binlerce kişinin katıldığı devlet töreninin ardından Berlusconi’nin naaşı Villa San Martino’ya götürülerek krematoryumda yakılacak. . Valenziano Panta Rei Krematoryum Tapınağı’nda gerçekleştirilecek operasyonun ardından Berlusconi’nin külleri, heykeltıraş Pietro Cascella’nın 1990’ların başında İtalya’nın kuzeyindeki Arcore kasabasındaki villasının arazisine yaptırdığı mozolede muhafaza edilecek.

Berlusconi dört dönem başbakanlık yaptı.

Forbes’a göre yaklaşık 6 milyar avroluk servetiyle İtalya’nın en zengin işadamları arasında yer alan Berlusconi, ilk kez 1994 yılında başbakan olarak göreve başladı ve 2011 yılına kadar 4 dönem başbakanlık yaptı. İtalya’nın en önemli kulüplerinden Milan.

Adı skandallara karışan Berlusconi, 17 yaşındaki dansçıyla para karşılığı cinsel ilişkiye girmek ve görevi kötüye kullanmak suçlarından 2013 yılında 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Berlusconi, 2015 yılında temyiz üzerine suçlamalardan aklanmıştı. Bire bir olayda piyanist Danilo Mariani’ye rüşvet vermekle suçlanan Berlusconi, 2021 yılında bu davadan da beraat etmişti.

Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında evlenen oğlu Bilal Erdoğan’ın nikah şahidiydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu