Ekonomi

Otomobil üreticilerinden rekor kar

EY, 16 araba üreticisinin ocak-eylül devri finansal sonuçlarına ait tahlil araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Rapora nazaran, yarı iletken (çip) arzının uygunlaşması ve lüks araçlara olan güçlü talep, araba üreticilerinin düzgün kar elde etmesini sağlarken 16 şirketin hem toplam satışları hem de toplam karları, üçüncü çeyrekte şimdiye kadar kaydedilen en yüksek düzey olarak kayıtlara geçti. Faaliyet karı açısından Mercedes-Benz, yaklaşık 5,2 milyar euro ile birinci sırada yer alırken, Mercedes Benz’i, 4,7 milyar euro ile Volkswagen izledi. Alman lüks araba üreticisi BMW ise 3,7 milyar euroluk faaliyet karı ile beşinci sırada yer aldı.

Rüya üzere bir çeyrekti

EY Batı Avrupa Hareketlilik Kısmı Lideri Constantin Gall, “Sonuç olarak, yılın üçüncü çeyreği, yavaşlayan ekonomiye ve otomobil endüstrisi için çok zor bir jeopolitik duruma rağmen rüya gibi bir çeyrekti” sözünü kullandı.

Alman üreticilerin, Çin pazarında geçen yılın birebir çeyreğine nazaran satışlarını yüzde 28 artırması dikkati çekti. Mercedes-Benz, Çin’de yüzde 67 ile en çok büyüyen marka oldu. Araştırmaya nazaran, Kovid-19 salgınında büyük bir sorun olan yarı iletken arzı toparlanırken, bilhassa birinci sınıf araçlara olan talep yüksek kalmaya devam ediyor. Araştırmada, değerli satış pazarlarındaki nüfusun büyük bir kısmının yüksek enflasyon ve satın alma gücü kaybı nedeniyle gelecekte bilhassa hacimli üreticilere yönelik pazarın baskı altında olacağı iddia edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu