Haber

Polonya parlamentosu aşırı sağcı milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırdı

Polonya parlamentosu, geçen ay Yahudi Hanuka bayramını kutlamak için parlamentoda yanan mumları yangın söndürücüyle söndüren aşırı sağcı milletvekili Grzegorz Braun’un dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy kullandı. Braun’un dokunulmazlığı 402 ‘evet’ oyu ile kaldırıldı.

Aşırı sağcı Konfederasyon Partisi (KKP) milletvekili Grzegorz Braun, aralık ayında Yahudilerin Hanuka bayramını kutlamak için yakılan mumları yangın söndürücüyle söndürmüş, olay Polonya gündeminde büyük yankı uyandırmıştı. Polonya parlamentosu üyeleri dün Braun’un dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy kullandı. Yapılan oylama sonucunda 402 milletvekili dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanırken, 15 milletvekili dokunulmazlığın kaldırılmaması yönünde oy kullandı. Varşova Bölge Savcısı Mariusz Dubowski, parlamentodaki hukuk komitesine yaptığı açıklamada Braun’un ‘mülklere zarar vermek ve dini ibadet nesne ve sembollerine hakaret etmek’ gibi suçlamalarla karşı karşıya kalacağını belirtti.

“RUHSUZ MAKİNELER GİBİ OY VERDİNİZ”

Konfederasyon Partisi Genel Başkan Yardımcısı Roman Fritz oylamaya ilişkin yaptığı açıklamada, milletvekillerinin ‘ruhsuz makineler gibi’ oy kullandığını belirterek, “Milletvekillerinin öncelikle gerçeklerle ilgilenmesi gerektiğini düşündüm ama burada dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki oylama sırasında 400’e yakın milletvekili gerçeklerle hiç ilgilenmedi, ruhsuz makineler gibi oy kullandı.” kullandın!” İfadelerini kullandı.

aksehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu