Ekonomi

Rusya: Tahıl anlaşmasının uzatılması pek mümkün değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da güncel konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasının mümkün olup olmadığı sorusuna Peskov, anlaşmanın söz konusu kısmının Rus tarım ürünlerinin sevkiyatına ilişkin olduğunu belirtti. ve gübre uygulanmadı.

“Anlaşma tam süre değil 60 gün uzatıldı çünkü bu anlaşmanın yarısı hayata geçirilmedi ve bugün de uygulanmıyor. BM temsilcilerinin bu konuda girişimlerde bulunduğunu biliyoruz ama anlaşmanın ikinci kısmı hala uygulanmadı. Hiçbir anlaşma tek ayak üzerinde duramaz, iki ayak üzerinde durmalıdır. Bu bakımdan mevcut durumda (anlaşmanın uzatılması) ihtimali düşük” dedi.

“Bütün yükümlülükler yerine getirilmeli”

Peskov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkanlığındaki Rus heyetine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısına katılmak üzere ABD tarafından henüz vize verilmediğine işaret ederek, “Bunu olumsuz karşılıyoruz. BM Genel Merkezi bulunduğu için, üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır.” söz konusu.

ABD’nin diğer ülkelerdeki biyolojik laboratuvarlarla ilgili eylemlerinin olduğu argümanına vurgu yapan Peskov, “ABD’nin bu yasadışı faaliyetine kamuoyunun dikkatini çekmek için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu