Haber

Türkiye, Kosova’daki olaylardan sonra komando taburu atadı

Milli Savunma Bakanlığı, Kosova’da yaşanan olayların ardından NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nın talebi üzerine komando taburunun konuşlandırıldığını ve 5 Haziran’a kadar Mehmetçiğin Kosova’daki Sultan Murat Kışlası’na sevk edilmesi için hazırlıklara başlandığını bildirdi.

Bakanlıktan Kosova’daki gelişmelere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin BM, NATO, AB ve AGİT misyonları ile ikili çıkarlar kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamaya devam ettiği belirtildi.

Bu kapsamda açıklamada, Türkiye ile ortak tarihi ve kültürel değerlerin bulunduğu Balkanlar’daki gelişmelerin de yakından takip edildiği vurgulandı.

“Türkiye, son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde meydana gelen ve bölgesel güvenlik ve istikrarı zedeleyen olayları diyalog yoluyla analiz edecek bir tavır alıyor ve tarafları itidal çağrısında bulunuyor. Kosova’daki olayların ardından NATO Ortak Kuvvet Komutanlığı / Napoli (İtalya)), daha önce NATO Kosova Kuvvetlerine tahsis edilen 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı komando taburu yedek birlik olarak görevlendirilmiştir.Transferi için gerekli hazırlıklara başlanmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu