Ekonomi

UniCredit Rusya bağlantıları ve CEO maaşları nedeniyle eleştiriliyor

UniCredit SpA, 12 Nisan’da yapılması planlanan yıllık genel kurul toplantısı öncesinde, önde gelen bir yönetim danışmanlığı firması olan Glass Lewis’in önemli incelemeleriyle karşı karşıya. Firma, UniCredit’in Rusya’daki operasyonel riskleri ve İcra Kurulu Başkanı Andrea Orcel için önerilen ücret artışı konusunda endişelerini dile getirdi.

Genel Kurul öncesinde yayınlanan bir raporda Glass Lewis, UniCredit’in Rusya’da devam eden varlığıyla ilişkili itibar risklerinin altını çizdi. Danışmanlık firması, Rusya’da faaliyet gösteren şirketlerin paydaşların artan incelemeleriyle karşı karşıya kalabileceğini ve bunun da hissedar değerini etkileyen itibar hasarına yol açabileceğini vurguladı. Glass Lewis, UniCredit gibi bölgede önemli faaliyetler sürdüren şirketlerin piyasaya kapsamlı açıklamalar yapmaları gerektiğini vurguladı.

Raporda ayrıca Orcel’in ücretinde yapılması planlanan artış da eleştirildi. Glass Lewis, hissedarlara ücret politikasına karşı oy kullanmalarını tavsiye etti ve artışı aşırı olarak nitelendirdi. UniCredit, Orcel’in ücret paketinin bir parçası olarak verilen hisselerin dönüşüm fiyatını hesaplama yöntemindeki bir değişiklik nedeniyle Orcel’in ücretini ayarlamayı planlıyor. Teklife göre Orcel’in baz maaşı %10.8’lik bir artışla 3.6 milyon Avro’ya yükselecek ve hisse senedi olarak ödenecek. Bu ayarlama, Orcel’in toplam hedef ücretinin 7,5 milyon Avro’dan 8,6 milyon Avro’ya ve performans hedeflerinin aşılması halinde toplam azami ücretinin 9,75 milyon Avro’dan 10,8 milyon Avro’ya yükselmesine neden olacak.

UniCredit hissedarları yakında toplanarak hem tüm yıl sonuçlarını onaylayacak hem de Orcel’in görev süresinin üç yıl daha uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek. UniCredit, Glass Lewis tarafından gündeme getirilen konulara ilişkin yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu