Ekonomi

Üniversitelerde uzaktan eğitim kararıyla ikinci el eşya dükkanlarında yoğunluk başladı

Deprem felaketinin ardından üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle bazı öğrencilerin evlerini boşaltarak memleketlerine dönmesi, ikinci el eşya dükkanlarında yoğunlaşmaya neden oldu.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından alınan kararla üniversiteler yaz dönemine kadar uzaktan eğitime geçti. Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere üç üniversitesi bulunan Eskişehir’de binlerce öğrenci şehirlerine dönmeye başladı. Memleketlerine dönen bazı öğrencilerin evlerini boşaltıp evlerindeki eşyaları satmasının ardından ikinci el eşya satan iş yerlerinde yoğunluk yaşandı.

“Evlerini terk eden öğrenciler genellikle son sınıf öğrencileridir”

Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Eskişehir’de 15 yıldır 2. el eşya satışı yapan Gökhan Torun, uzaktan eğitime geçişle birlikte bazı öğrencilerin dükkanına gelip eşya satışı yaptığını söyledi. Torun, bazı öğrenciler arasında bir belirsizlik olduğunu belirterek, “Bazı öğrenciler yüz yüze eğitimin tekrar olmayacağını düşünerek evlerini boşaltıyor. Bazı öğrenciler ise okulların yüz yüze eğitime döneceğini düşünerek evlerinden çıkmıyor. Nisan ayında eğitimle karşı karşıya. Yurtlarını boşaltan öğrenciler doğal olarak çoğunlukla son sınıf öğrencileri. Yurt sahibi ile anlaşıp sözleşmesini feshedebilenler eşyalarını satmak için bize geliyorlar. Yaz dönemi kadar yoğun olmasa da yaz dönemi kadar yoğun olmayan işlerimizde bir hareketlenme oldu. Önümüzdeki dönemden maalesef umutlu değilim.” – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu